Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Wielkość trawnika

Do małych trawników do 100 m2 wystarczy kosiarka ręczna. Oczywiście możemy też kupić kosiarkę elektryczną tak jak w przypadku trawników do 500 m2. Jeśli mamy trawnik, który ma większą powierzchnię, to lepiej wybrać spalinową, automatyczną lub traktor ogrodowy. Oczywiście można kosić trawnik do 100 m2 kosiarką spalinową, jeśli nie lubimy plączących się kabli. Przede wszystkim kosiarka ma nam zapewnić komfort pracy. Dlatego nie powinniśmy kupować maszyny za małej w porównaniu do terenu, który mamy wykosić. Potężniejsza maszyna zawsze wykona pracę szybciej i nie będzie stawać ani się zapychać przy dłuższej trawie.

Jeśli nasz trawnik znajduje się na nierównym terenie z zagłębieniami lub na działce leśnej, gdzie leżą gałęzie lub szyszki, to najlepsze efekty osiągniemy, kosząc go kosiarką spalinową lub elektryczną. Musimy też wiedzieć, że większość kosiarek spalinowych czterosuwowych nie  poradzi sobie z pracą na terenie o znacznym nachyleniu. Jeśli kosimy tego typu teren, to wybierzmy raczej kosiarki spalinowe dwusuwowe, kosiarki elektryczne lub ręczne.

O czym powinniśmy pamiętać podczas zakupu kosiarki?

 

Wybierając kosiarki, powinniśmy porównać ich wagę, moc,  funkcje bezpieczeństwa, łatwość rozruchu, obsługi, żywotność – wszystko to będzie wpływało na jakość naszej pracy. Nie warto wybierać kosiarki zbyt ciężkiej, która jest skomplikowana w obsłudze, jeśli ma ją obsługiwać kobieta. Jeśli zależy Ci na wygodzie koszenia dużych trawników, to warto wybrać traktorek ogrodowy. Jeśli często wyjeżdżasz lub nie masz czasu na zajmowanie się koszeniem trawnika, to warto pomyśleć o kosiarce automatycznej. Kosiarki z koszem są wygodne do koszenia zarówno dużych, jak i małych trawników. Rozległe i rzadko koszone trawniki lepiej jest kosić kosiarką bez kosza, który by się ciągle zapychał. Można też kupić kosiarką wyposażoną w noże do mulczowania (ściółkowania) trawnika, które ścierają i rozdrabniają trawę. Dzięki temu skoszona trawa ulega rozkładowi i użyźnia trawnik.